Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Pielęgnacja włosów normalnych

Ocena (0 / 5,00)
Pielęgnacja włosów normalnych
 
Włosy potocznie nazywane „normalnymi” wyrastają ze skóry, charakteryzującej się znormalizowaną pracą gruczołów łojowych. Dzięki temu na powierzchnię skóry i włosów wydzielana jest odpowiednia ilość sebum – wystarczająca do ochrony przed nadmierna utrata wilgoci, bez efektu obciążenia włosów, jak w przypadku włosów przetłuszczających się.
 
Włosy normalne, przy nieprawidłowej pielęgnacji, bardzo łatwo przesuszyć i zniszczyć. Częsta przyczyną uszkodzeń są urazy mechaniczne, powstałe w wyniku czesania, intensywnego wycierania ręcznikiem, bądź ocierania o ubranie i ramiona. Równie groźnym czynnikiem wpływającym negatywnie na stan włosów jest wysoka temperatura. Utrata wody związanej strukturalnie powoduje trwałe zmiany w strukturze keratyny, która traci elastyczność, stając się bardziej podatną na kruszenie, łamanie i pękanie.  
 
Do najgroźniejszych czynników niszczących włosy zalicza się zabiegi upiększające, takie jak farbowanie, trwała ondulacja lub prostowanie chemiczne. Opisane procesy wiążą się z otworzeniem łuski włosa, utlenieniem melaniny bądź zerwaniem wiązań dwusiarczkowych, nadających włosom ich naturalny kształt. Wszystkie ww. zabiegi wymagają zastosowania określonego, niekorzystnego dla włosów środowiska, co wiąże się z uszkodzeniem osłonki włosa, a bardzo często również jego wnętrza. Włosy należy również chronić przed nadmierną ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe oraz zanieczyszczenia środowiskowe tj. smog czy dym papierosowy.
 
Prawidłowa pielęgnacja włosów przede wszystkim opiera się na ochronie przed kolejnymi uszkodzeniami. Pamiętaj aby produkty kosmetyczne dobierać indywidualnie, odpowiednio do Twojego rodzaju włosów.  Kieruj się również kilkoma prostymi zasadami:
 
1. Czym dłuższy czas mycia i wyższa temperatura wody, tym silniejsze odtłuszczenie włosa (co nie zawsze jest korzystne).
2. Substancje kondycjonujące włosy (np. honeyquat) dają natychmiastowej efekt poprawy wyglądu włosa, który utrzymuje się jedynie do kolejnego mycia. 
3. Substancje regenerujące (np. ceramidy, pantenol, gliceryna) dają efekt trwały jedynie przy regularnym stosowaniu.
4. Nawet najlepszy kosmetyk, źle dobrany do rodzaju włosów da niekorzystny efekt pielęgnacyjny i estetyczny. 
Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj